Najlepsze Blogi

wtorek, 10 stycznia 2012

Historia Człowieka Sukcesu

Radio Maryja jako autorytarna rozgłośnia jednego człowieka zdobyła ogromną popularność i skonsolidowała wokół siebie słuchaczy o skrajnym światopoglądzie. Jej założyciel należy do najbardziej wpływowych osób w europejskim kościele i uważany jest za czołowego fundamentalistę katolickiego. Jak to się stało?  


1991
Powstaje Radio...

 • Rozgłośnia uzyskuje status nadawcy społecznego.

 • W zamian za rezygnacje z emisji reklam, opłata koncesyjna zostaje zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 7 mln 640 tys. złotych rocznie). Wiekszość słuchaczy (70%) to osoby powyżej 60 roku życia.

1994 r.

 • Radio Maryja uzyskało aż 117 lokalnych koncesji. Pokrywa zasięgiem już 80% kraju.


1997 r.

 • Do 1997 roku Tadeusz Rydzyk miał w Toruniu tylko studia i nadajnik radia. Wszystko zajmowało jedną parcele na przedmieściu. W następnych latach powstają : Fundacja "Lux Veritatis", gazeta "Nasz dziennik", Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, telewizja "Trwam".

1998 r.

 • Radio Maryja zaczyna wydawać "Nasz Dziennik", który osiąga nakład 150 tys. egzemplarzy.

1998 r.

 • Tadeusz Rydzyk kupuje w Bydgoszczy "Ilustrowany Kurier Polski".

1998 r.

 • Tadeusz Rydzyk zarejestrował fundację "Lux Veritatis". Fundacja zajmowała się początkowo produkcją kaset video z filmami, a następnie zaczęla inwestować pieniądze w sprzęt elektroniczny i studia telewizyjne.

1999 r.

 • Współpracownicy Tadeusza Rydzyka inwestują na giełdzie ponad 7 mln złotych w upadającą spółkę "Espebepe". Do spółki należały atrakcyjne grunty warte ponad 50 mln złotych, które chcieli przejąc Redemptoryści. Operacja kończy się niepowodzeniem. Spółka upada, redemptoryści tracą akcje warte wiele milionów złotych (były to pieniądze na "Ratownie Stoczni")

 • Zaczęły powstawać studia Telewizji "Trwam" (jedne z największych w Polsce) i budynki kompleksu akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej - o powierzchni 15 tys. metrów kw. Koszt budowy akademików szacowany jest na 40 mln złotych.

2001 r.

 • Do Rady Miejskiej Torunia został złożony wniosek o przekazanie bez przetargu za 1% wartości 54 ha gruntów po JARZE (Jednostce Armii Radzieckiej) fundacji Tadeusza Rydzyka, na potrzeby Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Autorzy pisma zapowiadają zainwestowanie 600-800 mln złotych.

 • Rozpoczyna działalność Wyższa Szkoła kultury Społecznej i Medialnej. Szkoła ma za zadanie kształcić przyszłych dziennikarzy posłusznych Rydzykowi.

2003 r.

 • Rozpoczyna nadawanie telewizja "Trwam". Stacja posiada studia telewizyjne w Toruniu i w Warszawie. Toruńskie studio Telewizji "Trwam" jest drugim co do wielkości w kraju (ponad 800 m.kw.). Wartość inwestycji wg. toruńskich architektów to 43 mln złotych. Telewizja "Trwam" nie jest nadawcą społecznym i może zarobić kilkanaście milionów złotych rocznie z emisji reklam.

 • "Radio Maryja" nadaje już ze 123 nadajników UKF w Polsce, przez satelity do Europy i Ameryki Północnej, poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, przez Internet z nadajników krótkofalowych wynajmowanych w Rosji. Roczny koszt utrzymania "Radia Maryja" i telewizji "Trwam" wynosi 24 mln złotych.

2006 r.

 • Piętnasta rocznica powstania "Radia Maryja". W uroczystościach w Toruniu uczestniczyło ponad 10 tys. pielgrzymów, biskupów i polityków.

2007 r.

 • Tadeusz Rydzyk stara się o dofinansowanie z Unii Europejskiej wysokości 15,5 mln euro. Uczelnia Rydzyka organizuje także studia w zakresie pozyskiwania środków unijnych, choć jeszcze kilka lat wcześniej Rydzyk walczył przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej

 • Zgromadzeniu Redemptorystów wydzierżawiono 1,35 ha działki nad Wisłą na rozbudowę ośrodka akademickiego. Zgromadzenie płaci 3 złote  metr kwadratowy rocznie, podczas gdy w Toruniu ceny zaczynają się od 15 złotych za metr. Jeżeli inwestycje przekraczają wartość gruntu, to grunt przechodzi na własność inwestora (czyli Rydzyka).

 • Tadeusz Rydzyk zamierza wykonać odwierty geotermalne oraz wybudować geotermalną elektrociepłownię. Na odwierty Tadeusz Rydzyk potrzebuje 27 mln złotych które stara sie uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprzedaż wyprodukowanego prądu może dać zakonnikowi w przyszłości 5 mln złotych rocznie.

 • Telewizja Polska podpisała umowę handlową z TV "Trwam". TVP udostępni Rydzykowi pasmo na satelicie Astra. Kwota transakcji jest objęta tajemnicą handlową.

2008.

 • Większość podmiotów imperium medialnego Tadeusza Rydzyka nie odprowadza podatków. Straty skarbu państwa z tytułu podatku VAT i CIT mogą już wynosić nawet 30 mln złotych rocznie. Tadeusz Rydzyk znajduje się w setce najbogatszych Polaków.

Tadeusz Rydzyk uważany jest obecnie za jedną z najbardziej wpływowych osób w europejskim Kościele.


Czy to już koniec? A może dopiero początek?

2 komentarze:

 1. Ten artykuł miał chyba wzbudzić zazdrość, no bo jak to? Księdzu udało się założyć niezależne media i jeszcze geotermię rusza? Lepiej gaz ze wschodu ciągnąć!
  A ja powiem inaczej: bardzo przedsiębiorczy człowiek, który potrafi pomnożyć powierzone dobra. Powinien politykiem zostać, może wtedy nie byłoby dziury budżetowej i państwo wyszłoby na prostą;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @up Anonimowy

  Ten artykuł miał dokładnie zwrócić uwagę na to o czym napisałeś- czyli na PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ tej "jednostki ludzkiej" jaką jest Rydzu. Ten gość jest wybitnym przedsiębiorcą. Gdyby tylko politycy potrafili spożytkować jego przedsiębiorczą intuicję przy jednoczesnej OSTREJ kontroli jego fundamentalistycznych zapędów, to Polska mogłaby sporo zarobić na talencie tego gościa.

  OdpowiedzUsuń