Najlepsze Blogi

piątek, 27 stycznia 2012

THREADS. Wstrząsający film o wojnie atomowej.

Film został zrealizowany w oparciu o autentyczne materiały oraz symulacje British Army na wypadek konfliktu atomowego. Został wyemitowany w brytyjskiej BBC tylko raz w 1984 roku, po czym jego emisja została wstrzymana ze względu na autentyzm i dramatyzm przekazu.   

Prawdziwość tego filmu potęguje konflikt irański stanowiący kanwę tego filmu, co czyni go bardzo aktualnym również w dzisiejszych czasach.

6 komentarzy:

 1. Widmo zagłady atomowej to przeszłość, nawet teoretycy spiskowi w większości się z tym zgadzają.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Dama Kier

  Ale to chyba teoretycznie przeszłość. Pokój jaki w części świata utrzymuje się od 67 lat to pokój atomowy. Wszystkie największe mocarstwa doskonale zdają sobie sprawę z potęgi tej broni i skutków jej użycia i równocześnie wszyscy oni ją posiadają.

  Ponadto przez ponad 60 lat zdążyli ją na tyle udoskonalić i tak rozmieścić, że rakiety są wycelowane w strategiczne punkty wszystkich tych mocarstw. To byłaby bardzo krótka wojna równocześnie z bardzo długimi konsekwencjami dlatego póki co nikt jej nie chce.

  Widmo użycia tej broni jest cały czas zasadne. Nie można mówić że to przeszłość skoro silosy Rosji, USA i innych mocarstw są wypełnione głowicami jądrowymi. Po co one wobec tego tam są? Teraz pełnią funkcję odstraszającą, ale kto mi zagwarantuje, że nie przyjdzie czas ich użycia? W końcu stworzone zostały do masowej zagłady a nie na pokaz.

  OdpowiedzUsuń
 3. ha 04:17 jedzie sobie mały fiat ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. @up
  Może to jakiś metafizyczny znak :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobny w wymowie, choć inaczej zrealizowany był amerykański "Nazajutrz" ("The day after"), wyprodukowany w tym samym okresie przez bodajże ABC. Czytałem swego czasu, że po emisji tego filmu odsetek Amerykanów, którzy woleliby nie przeżyć konfliktu nuklearnego (w sensie: zginąć bezpośrednio od wybuchu) dramatycznie wzrósł - przed obejrzeniem filmu gros ankietowanych deklarowało chęć przeżycia, po emisji ponoć ok. 80% stwierdziło, że wolałoby jednak zginąć podczas ataku. Nie jestem pewien, czy te informacje odpowiadają w pełni faktom - czytałem to dawno temu i nie mam nigdzie linku do źródła.

  OdpowiedzUsuń
 6. @up Anonimowy

  Owszem, z tym tylko, że Threads jest bardziej realistyczny. Nazajutrz jest mimo wszystko bardziej fabularną produkcją. Threads ma to do siebie, że był robiony na podstawie procedur Brytyjskiej Armii na wypadek konfliktu atomowego. Można to zobaczyć min. na przykładzie tworzenia lokalnych sztabów kryzysowych, organizacji wojska i pomocy poszkodowanym itp. Threads jest również taki "brudny" dzięki temu, że kręcony bardziej pod TV niż kinową produkcję.

  No i sama ta przyczyna wybuchu wojny pokazana w Threads- czyli konflikt w Iranie, co czyni w pewien sposób ten film aktualnym i dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń