Najlepsze Blogi

piątek, 21 października 2011

Janusz Palikot czyli "Lepper 2.0"

Polacy lubią popadać w skrajności w związku z czym wielu polityków potrafi zręcznie wykorzystać tę cechę. Szczególnie jeżeli owi politycy potrafią wyczuć społeczne nastroje. Jest tak z Januszem Palikotem, człowiekiem który bezwzględnie wykorzystał umiejętność osiągania celów za wszelką cenę, czyli de facto stał się sprawnym politykiem.Jeżeli ktoś uważa, że Janusz Palikot chce coś w Polsce zmienić "na lepsze", to się bardzo myli. Palikot jest przede wszystkim przedsiębiorcą biznesmenem. Jest również bardzo majętnym człowiekiem:

Oświadczenie majątkowe Janusza Palikota

On nie kieruje się żadnym wyższym interesem w sensie społecznictwa. On kieruje się własnym interesem biznesowym. Trudno w tej chwili określić jakiego typu, ale jego pozycja polityczna z pewnością mu to ułatwi. Można domniemywać, że w grę wchodzą być może powiązania z firmami farmaceutycznymi, co pasowałoby do jego obecnych poglądów lewicowych i kwestii in-vitro.

Na czym miałoby to polegać? W skrócie na forsowaniu odpowiednich zapisów w ustawach, które to zapisy zwykłemu zjadaczowi chleba nic nie mówią, ale przy odpowiedniej "konfiguracji" swojego interesu z ustawą, dają bardzo wymierne korzyści. Książkowym przykładem była słynna afera "lub czasopisma". Jedno słowo "lub" mogło przynieść miliardowe dochody:

"(...) lub czasopisma"

Ponadto Janusz Palikot jest celebrytą. Proszę zwrócić uwagę na jego zachowanie i gesty, kiedy na początku audycji "Gość Radia Zet" Monika Olejnik w bardzo inteligentny sposób połechtała jego próżność w tym względzie. Zadowolony wyprostował się, uśmiechnął, momentalnie rozpromieniał.

Janusz Palikot - Gość Radia Zet

Zostawiam Państwu ocenę jego zachowania w otoczeniu bez kamer. Najprawdopodobniej nie miał świadomości, że audycja jest również nagrywana wizualnie. Był zwyczajnie uczciwy i nie musiał grać i udawać, co miałoby miejsce w studio telewizyjnym.

Janusz Palikot jest podobnym wyborem do Andrzeja Leppera z tym, że ten drugi był mimo wszystko typem społecznika. Palikot jest typem biznesmena dla którego liczy się wyłącznie zysk. Czy będzie katolickim piewcą czy antyklerykałem walczącym z religijnymi symbolami w parlamencie. On dla osiągnięcia swoich korzyści, jeśli zajdzie taka potrzeba, zamieni się nawet w Gonza z muppetów. I paradoksalnie to świadczy o tym, że jest sprawnym politykiem ponieważ na tym właśnie polega polityka - osiąganiu celów za wszelką cenę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz