Najlepsze Blogi

sobota, 22 października 2011

Japonia - etiologia awarii

Na Wyspach Japońskich obecnie znajdują się 54 reaktory jądrowe umiejscowione w 17 elektrowniach. Czyli w Fukushima I (Daiichi), Fukushima II (Daini), Genkai, Hamaoka, Higashidori, Ikata, Kashiwazaki-Kariwa, Mihama, Oi, Onagawa, Sendai, Shika, Shimane, Takahama, Tokai, Tomari i Tsuruga.


Wszystkie elektrownie zlokalizowane są przy wybrzeżu nad otwartym oceanem (SIC) (Naturalna wydawałaby się lokalizacja np. w zatoce za wyspą których mają sporo co skutecznie niwelowałoby wielkość fali tsunami). 

Elektrownia Fukushima I składa się z sześciu reaktorów (z lat 70 XX w.), a odległa o 11 km Fukushima II z czterech reaktorów (z lat 80). Administruje nimi Tokyo Electric Power co. (TEPCO). Reaktory Fukushima są to reaktory typu BWR (w których chłodziwem i moderatorem jest wrząca woda).

Paliwem jest wzbogacony UO2 lub UO2 z dodatkiem paliwa MOX (Mixed OXide fuel) - paliwo wytworzone z dwutlenku plutonu otrzymanego zazwyczaj w zakładach militarnych w wyniku przerobu wypalonego paliwa zmieszanego z dwutlenkiem uranu - stanowi ono około 5%) - zawiera je 3 reaktor w elektrowni Fukushima I.

Reaktory Fukushima I zlokalizowano nad brzegiem morza za betonowym wałem obliczonym  tylko na falę o h=3m (SIC). W takim miejscu nie powinno się w ogóle budować reaktorów, a jeżeli już to warunki bezpieczeństwa powinny być DRAKOŃSKO WYŻSZE! Tsunami w tym rejonie to tylko kwestia czasu (Japonia znajduje na granicy płyt tektonicznych, a duże trzęsienia ziemi w tym rejonie to norma!). Wydaje się iż nikt tam nie prowadził na poważnie symulacji katastrofy. Wykluczyłoby to rażące błędy!

Awaryjne przerwanie reakcji jądrowej w wyniku opuszczenia prętów bezpieczeństwa nie wystarcza. Po zatrzymaniu reakcji łańcuchowej paliwo wciąż generuje ok. 6% ciepła. W tej sytuacji, aby nie nastąpiło przegrzanie reaktor powinien być schładzany przy pomocy pomp elektrycznych pompujących wodę do wymienników ciepła. Jednak na skutek zalania - zabrakło prądu - (generatorów Diesla nie można było użyć gdyż potrzebne oprzyrządowanie pracownicy elektrowni umieścili w piwnicy, która uległa zalaniu SIC!). Do zasilania pomp pozostały wyłącznie akumulatory zapewniające energię na kilka godzin. Potem można było już tylko zalewać reaktor wodą morską zmieszaną z borem, która szybko odparowując uwalnia do atmosfery materiał radioaktywny zawierający cez 137 i jod 131.

W wyniku największego o140 lat trzęsienia ziemi (epicentrum wstrząsów znajdowało się ok. 130 km od wybrzeży), oraz fal tsunami o h=10m do awarii doszło w nast. elektrowniach atomowych:
1. ELEKTROWNIA Fukushima I - uszkodzone reaktory nr 1, 2, 3, 4 problemy z chłodzeniem w reaktorach 5 i 6 oraz uwolnienie pary radioaktywnej. Dodatkowo pożar zbiornika z zużytym paliwem i eksplozja wodoru  używanego do chłodzenia reaktora. Uszkodzenie rdzenia reaktora nr 2 i i częściowe stopienie prętów paliwowych, uszkodzenie dachu. Ewakuacja ok. 200 tys. osób.
2. ELEKTROWNIA Fukushima II - utracono kontrolę nad ciśnieniem w osłonach reaktorów - ewakuacja 30 tys. osób
3. ELEKTROWNIA Onagawa - pożar W turbinie elektrowni jądrowej
4. ELEKTROWNIA Tokai - awaria dwu z trzech generatorów prądu


Poziom promieniowania przy elektrowni Fukushima I 15.03.2011 o godz. 0:00 czasu greenwich wynosił 11930 mikrosiwertów/h i spadło do 596.4 mikrosiwerta/h o 6:30. Dawka śmiertelna to 5 tys. milisiwertów. Około 200 tysięcy ludzi w promieniu 20 kilometrów od elektrowni ewakuowano.
Poziom promieniowania w pobliżu reaktora 16.03.2011 wyniósł 1500 mikrosiwertów/h. Normalny poziom promieniowania to 0,035 mikrosiwertów/h.

Chmura radioaktywna dotarła już do wybrzeży USA. Jeżeli awarii w elektrowni Fukushima I wkrótce się nie usunie to zagrożona może być aglomeracja Tokio-Jokohama licząca ponad 32 mln ludzi, a położona w odległości 260 km.

Poziom awarii w Japonii oceniono na 6 (według ekspertów francuskich), Japończycy oceniają ją na 5 (maksymalną skalę 7 miał Czarnobyl).

Monitoring Niemcy 

Monitoring Polska - Instytut Fizyki UMCS

Monitoring Polska - Bielsko-Biała

Monitoring Japonia

Na Ziemi jest 436 reaktorów, z czego tylko 97 nowoczesnych.

Źródłem promieniowania, oprócz naturalnego tła i promieniowania kosmicznego jest także diagnostyka medyczna i przemysł (wprowadzenie sztucznych izotopów) oraz promieniowanie spowodowane przez testy wybuchów jądrowych.
Eksplozje nuklearne 1944-1998 (ponad 2000)

PS 
Dla energetyki jądrowej obecnie brak jest alternatywy, więc dyskusja na ten temat jest pozbawiona sensu. Koszt paliwa w produkcji energii to 5-10% w elektrowni jądrowej, 30% w węglowej, i 75% w gazowej. Ponadto elektrownie konwencjonalne - węglowe uwalniają rocznie do atmosfery znacznie więcej substancji radioaktywnych niż elektrownie jądrowe, a złoża węgla nie są nieograniczone (pomijając fakt, iż spala się cenny surowiec).

Elektrownie w Europie

W Polsce mają powstać elektrownie atomowe III generacji. Będą miały poczwórne zabezpieczenia.

Oba reaktory zakupione dla Żarnowca sprzedano za ułamek ich wartości do Finlandii i na Węgry - i oba nadal pracują. Oto jak niektórzy pod wpływem chwili (Czarnobyl) robią interes... .

PS2
Pamiętam tych ekspertów jądrowych wypowiadających się w TV, że w zasadzie  wszystko jest pod kontrolą. W takich sprawach albo - wie się co się mówi, albo się milczy... bo potem nikt nie uwierzy w naszą informację nawet jeżeli będzie w 99% prawdziwa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz